A NATO-tagállamok védelmi beruházásainak növelését szorgalmazták a Bukaresti Kilencek társelnökei
A NATO-tagállamok védelmi beruházásainak növelését szorgalmazták a Bukaresti Kilencek társelnökei

Fotó: presidency.ro

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben

A NATO-tagállamok védelmi beruházásainak növelését, közös transzatlanti védelmi ipar kiépítését szorgalmazta szerdán a román fővárosban a Bukaresti Kilencek (B9) csúcstalálkozóján a regionális összefogás két társelnöke, Karol Nawrocki lengyel elnök és Nicusor Dan román államfő.

A NATO keleti szárnyán található kilenc tagállam bukaresti tanácskozásán a régió NATO-val kapcsolatos jövőképét hangolják össze az ankarai NATO-csúcs előtt.

Nicusor Dan köszöntőjében kiemelte, hogy

Ukrajna és Moldova támogatását is folytatni kell, mert „az ő biztonságuktól függ Európa biztonsága”.

Karol Nawrocki arról beszélt, hogy a hiteles elrettentéshez hiteles beruházásokra is szükség van, ezért a B9-ek összefüggő biztonsági övezetet építenek ki az északi térségtől a Fekete-tengerig.

Idézet
„Ez az egység jelenti a legnagyobb erőnket. És pontosan ez az, amitől a Kreml a legjobban tart”

– mondta a lengyel elnök.

Szerinte Oroszország háborúja nem elszigetelt konfliktus, hanem az észak-atlanti rendet fenyegeti, ezért a B9 ma fontosabb, mint valaha.

Idézet
„Ez a térség nem a NATO peremvidéke, hanem egyik súlypontja”

– idézte a lengyel elnök nyitóbeszédét az Agerpres hírügynökség.

A B9-ek zárt ajtók mögött zajló bukaresti csúcstalálkozóján a regionális együttműködésben részt vevő Bulgária, Csehország, Észtország, Magyarország, Lettország, Litvánia Lengyelország, Románia és Szlovákia vezetői mellett Mark Rutte NATO-főtitkár is részt vesz.

Idén az északi tagállamok – Finnország, Dánia, Izland, Svédország és Norvégia – képviselőit is meghívták, az ukrajnai helyzetnek szentelt délutáni megbeszélésen pedig Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is részt vesz.

Az Egyesült Államokat Thomas DiNanno, a külügyminisztérium fegyverzetellenőrzésért és nemzetközi biztonságért felelős államtitkára képviseli a B9-ek bukaresti értekezletén.

Az ukrajnai helyzetnek szentelt délutáni megbeszélésen Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is részt vett.

Felszólalásának első, nyilvános részében, úgy értékelte: fontos, hogy összefogjanak azok az északi és kelet-közép-európai országok, amelyek orosz fenyegetéssel szembesülnek. Szerinte a közös biztonság szempontjából kulcsfontosságú megakadályozni Oroszországot abban, hogy büntetlenül újabb háborút indítson.

Idézet
„Az a feladatunk, hogy megakadályozzuk Oroszországot abban, hogy szomszédait háborúval, területek elcsatolásával fenyegesse, hogy más országok felett akarjon uralkodni, mindenféle következmény nélkül”

– fogalmazott az ukrán elnök.

Volodimir Zelenszkij köszönetet mondott a B9-eknek, az ukrán népnek, az Egyesült Államoknak az eddigi támogatásért, hozzátéve, hogy a védelmi, energetikai, gazdasági és politikai együttműködés továbbra is életbevágó Ukrajna számára. Kifejezte reményét, hogy júniusban „megkezdhetik a munkát” az Európai Unió 90 milliárd eurós támogatásából. Mint mondta, a finanszírozás lehetővé teszi az elengedhetetlenül szükséges drónok gyártását.

Az ukrán elnök elmondta:

az ankarai NATO-csúcstól azt várja, hogy a szövetség európai tagállamai rendezzék kapcsolatukat az Egyesült Államokkal, hogy a NATO-csúcs pozitív jelzéseket adjon az euróatlanti közösség jövőjét illetően.

„Be kell bizonyítani, hogy a NATO erős és nem fog széthullani, ugyanakkor nem kell félni egy olyan Európáról beszélni, amely saját erejére támaszkodva is meg tudja védeni magát” – mondta az ukrán elnök a NATO keleti tagállamainak bukaresti csúcsértekezletén.

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben