Az ukrajnai háború volt az egyik fő témája a Klaus Iohannis államfő és portugál hivatali kollégája, Marcelo Rebelo de Sousa közötti szombati lisszaboni megbeszélésnek.
A román elnök a találkozó utáni közös sajtótájékoztatón elmondta, megköszönte a portugál államfőnek országa jelentős hozzájárulását a NATO keleti szárnya elrettentő és védelmi képességének megerősítéséhez. "A portugál katonák romániai jelenléte is igazolja, hogy Portugália támogatja Románia biztonságának megerősítését" - jelentette ki.
Beszámolója szerint tárgyaltak az ukrán dunai kikötők elleni orosz támadásokról is, amelyek fő célja az ukrán gabonaexport ellehetetlenítése. Ezzel kapcsolatban Iohannis elmondta, fokozták a védelmi intézkedéseket, a NATO biztosítja az Ukrajnával szomszédos Románia és a román állampolgárok védelmét. "Ennek kapcsán megállapodtunk arról is, hogy továbbfejlesztjük a két ország közötti politikai és katonai együttműködést" - szögezte le.
Az elnök beszélt arról is, hogy Románia addig fogja segíteni Ukrajnát, amíg szükséges, ugyanakkor elkötelezett az ukrán gabona tranzitjának támogatása mellett.
Tájékoztatása szerint a találkozón beszélt arról is, hogy Románia támogatja az EU bővítését, és szorgalmazza, hogy az év végéig kezdődjenek meg a csatlakozási tárgyalások Ukrajnával és a Moldovai Köztársasággal.
A két elnök Románia schengeni csatlakozásáról is tárgyalt. Iohannis elmondta, hogy ez továbbra is prioritás Románia számára, és megköszönte Portugália támogatását ebben a kérdésben.
Klaus Iohannis arról is beszámolt, hogy hétfőn aláírnak két együttműködési megállapodást, amelyek két kulcsfontosságú területet, az energia ágazatát és a gazdasági együttműködést érintik.
A román államfő pénteken kezdte meg állami látogatását Portugáliában. Pénteken különleges meghívottként részt vett a megalakulásának 20. évfordulóját ünneplő Arraiolos-csoport portói ülésén.
Hétfőn találkozik Antonio Costa portugál miniszterelnökkel, és megbeszélést folytat a portugál parlament elnökével, Augusto Santos Silvával. A román államfőt ugyanakkor a lisszaboni városházán fogadja majd Carlos Moedas polgármester.
Az ukrajnai háború volt az egyik fő témája a román és a portugál államfő közötti megbeszélésnek






