Egységes orvosi időpontfoglalót terveznek Romániában
Egységes orvosi időpontfoglalót terveznek Romániában

Fotó: Orbán Orsolya

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben

Egységes országos betegportál létrehozását és központi orvosi időpontfoglalási rendszer bevezetését javasolja az a törvénytervezet, amelyet a múlt héten nyújtott be a szenátusba Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter, RMDSZ-es szenátor. Az e-SănătateaMea felület a biztosítottak számára egy helyen tenné elérhetővé az egészségügyi szolgáltatásokat.

A tervezet szerint a felület az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) informatikai rendszerének részeként működne, és online hozzáférést biztosítana a páciensek egészségügyi adataihoz.

A felhasználók megtekinthetnék elektronikus egészségügyi dossziéjukat, a korábban kiállított elektronikus recepteket, a beutalókat, az orvosi dokumentumokat, valamint az igénybe vett egészségügyi szolgáltatások nyilvántartását.

A rendszer egyik legfontosabb eleme az országos időpontfoglalási modul lenne. A jelenlegi gyakorlat szerint a kórházak, szakrendelők és más egészségügyi szolgáltatók eltérő módon fogadják a pácienseket, ezért az időpontfoglalás intézményenként külön történik.

A törvénytervezet értelmében a CNAS egy központi online felületet hozna létre, amelyen keresztül a betegek időpontot foglalhatnának az egészségbiztosítási rendszerrel szerződésben álló szolgáltatókhoz.

A jogszabálytervezet azt is előírná, hogy a társadalombiztosítóval szerződéses kapcsolatban álló egészségügyi szolgáltatók csatlakozzanak a rendszerhez, és használják az országos időpontfoglalási felületet. Ennek eredményeként a páciensek egyetlen felületen keresztül érhetnék el a rendszerben szereplő egészségügyi szolgáltatásokhoz kapcsolódó időpontfoglalási lehetőségeket.

Az ütemterv szerint az e-SănătateaMea portál alapfunkciói 2026 második felében válhatnak elérhetővé.

Az országos időpontfoglalási rendszer bevezetését egy próbaidőszak előzné meg, amelynek során a működést tesztelés alapján ellenőriznék. A tervek szerint az időpontfoglaló modul használata ezt követően, 2026 utolsó negyedévétől válna kötelezővé az érintett egészségügyi szolgáltatók számára.

Az e-SănătateaMea az Egészségbiztosítási Informatikai Platform modernizációs programjának része. A projekt az Országos Helyreállítási és Rezilienciaépítési Terv forrásaiból valósulna meg, és a célja az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés, valamint az egészségügyi adatok digitális kezelésének egyszerűsítése.

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben