Hétfőn román nyelvből és irodalomból, szerdán a szaknak megfelelő kötelező tantárgyból, csütörtökön a választott tantárgyból írásbeliztek az érettségizők – írja az Agerpres.
Az idei nyári érettségire csaknem 131 ezer diák iratkozott fel, közülük mintegy 116 ezren az idén végeztek, körülbelül 15 ezren korábbi évfolyamokból jelentkeztek.
A feladatok megoldásához az érettségizők csak kékkel író tollat vagy golyóstollat, az ábrákhoz és rajzokhoz pedig csak ceruzát használhatnak. A feladatokat megoldani kizárólag a teremben szétosztott lapokon lehet. A vizsgatermekbe tilos bevinni iskolatáskát, hátizsákot, táskát, pénztárcát, és nem megengedett a kézikönyvek, szótárak, jegyzetek, könyvek, vázlatok, példatárak, valamint mobiltelefonok és elektronikus számítástechnikai vagy kommunikációs eszközök használata. Az érettségizők nem kommunikálhatnak egymással és külső személyekkel, illetve nem adhatnak át egymásnak lapokat, vázlatokat, jegyzeteket vagy egyéb, a feladatok megoldásához felhasználható anyagokat.
A vizsgafolyamatot térfigyelő kamerák rögzítik.
Az érettségi vizsga első eredményeit július 7-én délig teszik közzé.
Az első eredmények közzétételét követően a vizsgázók kérésre és egy szülő/törvényes képviselő jelenlétében megtekinthetik a kijavított dolgozatukat. A dolgozat megtekintése nem feltétele az óvás benyújtásának és nem is teszi kötelezővé azt. A végleges eredményeket július 13-án teszik közzé.
Az oklevél megszerzéséhez az érettségizőknek három feltételnek kell együttesen eleget tenniük: részt vettek a nyelvi és digitális készségeik felmérésén, illetve az összes írásbeli vizsgán; az írásbeli vizsgák mindegyikén legkevesebb 5-ös osztályzatot kaptak; az írásbeli dolgozataik osztályzatainak átlaga legkevesebb 6-os.
Az írásbeli vizsgák során felmerülő esetleges rendellenességeket a 0800801100-as telefonszámon lehet jelenteni. Ez ingyenesen hívható a vizsganapokon 8 és 16 óra között, július 3-án, pénteken 8 és 14 óra között.

