Az izraeli elnök az 1941. júniusi jászvásári pogrom áldozatainak emlékére szervezett megemlékezésen és felvonuláson vett részt a moldvai városban. Az államfő köszönetet mondott Jászvásár polgármesterének, valamint Románia elnökének, parlamentjének és kormányának, hogy elkötelezték magukat az antiszemitizmus elleni küzdelem és a holokauszt emlékének megőrzése mellett.
– idézte az Agerpres román hírügynökség Hercogot az MTI összefoglalója szerint. A politikus közölte, hogy az ünnepség alkalmából a múltba tekint, az áldozatokat siratja és elmond egy kaddist az emlékükre.

Fotó: Facebook/Isaac Herzog
A jászvásári pogrom az egyik legvéresebb zsidóellenes fellépés volt
Az izraeli elnök részvételével tartott jászvásári megemlékezésen a zsidó közösség képviselői, a román hatóságok és az izraeli küldöttség a román történelem egyik legtragikusabb epizódját idézték fel. Az 1941 júniusában végrehajtott, felülről szervezett jászvásári pogrom az egyik legvéresebb zsidóellenes fellépés volt, melynek keretében több mint 13 ezer zsidót öltek meg.
Hercog közölte:
De az emlékezés nem törölheti el az 1941. június 28. és július 6. között Jászvásáron és környékén meggyilkolt több ezer zsidó nő, férfi, gyermek és idős ember szenvedését, ahogy az elkövetők erkölcsi bűnösségét sem csökkentheti.
– mutatott rá.
Hozzátette, máig nem sikerül választ találni arra a kérdésre, hogyan volt mindez lehetséges egy nagy európai városban, amely évszázadokon át a zsidóság virágzó központja volt.
Az izraeli államfő a város zsidó múltja kapcsán emlékeztetett, hogy Izrael himnuszának, a Hatikvának az első változatát is Jászvásáron írták.
Jichák Hercog izraeli államfő felesége kíséretében érkezett hivatalos romániai látogatásra. Hétfőn Nicușor Dan román államfővel találkozik, majd a bukaresti parlamentben mond beszédet.

