A műtárgyakat a Henri Coandă repülőtérről a Román Nemzeti Történeti Múzeumba szállítják a kulturális javak védelmére szakosodott 9-es zászlóalj csendőreinek kíséretében.
A műtárgyakat szállító járműveket előzetesen alaposan átvizsgálják, írja az Agerpres.
Az asseni Drents Múzeumból robbantásos betöréssel lopták el 2025. január 25-én az ott ideiglenesen kiállított dák műkincseket, a Kr.e. 5-4. századból származó coțofenești-i aranysisakot, és három, a Sarmisegetusa Regia régészeti lelőhelyen feltárt, Kr. e. első századból származó dák arany karperecet.
Tavaly szeptemberben a kulturális minisztérium illetékesei közölték, hogy Románia 5,7 millió euró kártérítést kapott az ellopott négy műkincsért.
Idén április elején a holland hatóságok bejelentették, hogy a coțofenești-i aranysisakot és a három karperec közül kettőt jó állapotban megtalálták. A harmadik karperecről nincsenek információk.
A rendőrség a két gyanúsítottal kötött vádalku nyomán bukkant a műtárgyak nyomára. A harmadik gyanúsított cáfolja, hogy köze lenne a rabláshoz.
A 21 éves J.B., a 37 éves C.W., valamint a 35 éves B.Z. ellen lopás és a múzeum javainak megrongálása miatt emeltek vádat, a per folyamatban van Hollandiában.

