Viharok várhatók hétfőn az ország nagy részén, huszonegy megyére adtak ki riasztást
Viharok várhatók hétfőn az ország nagy részén, huszonegy megyére adtak ki riasztást

Fotó: Alexandru Nițescu

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben

Jelentős mennyiségű csapadékra és szélviharokra adtak ki figyelmeztetést hétfőn a meteorológusok: a riasztás 21 megyében érvényes a nap folyamán.

Az elsőfokú (sárga) riasztás szerint hétfő délelőtt 10 és este 10 óra között Erdély túlnyomó részén, Munténia északi és keleti, Olténia északkeltei, Moldva déli és délkeleti részében és Dobrudzsában időszakosan fokozott légköri instabilitás várható: dörgések, villámlások által kísért felhőszakadások, heves, helyenként viharos szél és jégeső várható – írja az Agerpres.

A leeső csapadék mennyisége eléri a 15–25 litert négyzetméterenként, helyenként a 30–40 litert is.

A meteorológusok szerint ugyanakkor az ország többi részén is fokozott lesz helyenként a légköri instabilitás.

A következő megyékre érvényes a riasztás: Szilágy, Beszterce-Naszód, Kolozs, Maros, Hargita, Szeben, Brassó, Kovászna, Vâlcea, Argeș, Dâmbovița, Prahova, Vaslui, Galac, Vrancea, Buzău, Brăila, Călărași, Ialomița, Tulcea és Konstanca.

Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el a hidrológusok az ország több megyéjében

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.

A hidrológusok közlése szerint

hétfőn 14 órától kedd éjfélig nagy mennyiségű víz árad le a patakokon, lejtőkön és vízfolyásokon,

villámárvizek alakulhatnak ki és a vízállás meghaladhatja az elsőfokú készültségi szintet a következő folyók vízgyűjtő területén (zárójelben az érintett megyék):

Iza (Máramaros), Túr (Szatmár), Nagy-Szamos (Beszterce-Naszód), Kis-Szamos (Bihar és Kolozs), Szamos (Kolozs, Szilágy, Máramaros és Szatmár), Kraszna (Szilágy és Szatmár), Berettyó (Szilágy és Bihar), Sebes-Körös (Kolozs és Bihar) Fekete-Körös (Bihar és Arad), Maros (Hargita, Maros és Beszterce-Naszód), Aranyos (Fehér és Kolozs), Kis-Küküllő (Hargita, Maros és Fehér), Nagy-Küküllő (Hargita, Maros, Brassó, Szeben és Fehér), Maros (Fehér, Szeben és Hunyad), Desnățui (Mehedinți és Dolj), Zsil (Hunyad és Gorj), Gilort (Gorj), Motru (Gorj és Mehedinți), Feketeügy (Kovászna és Brassó), Olt (Brassó, Szeben, Vâlcea és Argeș), Olteț (Gorj és Vâlcea), Argeș (Argeș és Dâmbovița), Ialomița (Dâmbovița, Prahova és Ilfov), Prahova (Prahova és Ialomița), Bodza (Brassó, Kovászna, Buzău és Prahova), Râmnicu Sărat (Vrancea és Buzău), Putna (Vrancea).

Az INHGA szerint ugyanakkor kedden 6 és 24 óra között megnőhet a vízállás a Bârlad (Vaslui és Galac megye), a Szeret (Galac megye) és a Prut (Vaslui és Galac megye) vízgyűjtő medencéjének folyóvizein is.

Korábban írtuk

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben