A Szent László Egyesület által szervezett megemlékezésen Moldován Gellért Lajos, az Erdélyi Magyar Szövetség nagyváradi szervezetének elnöke mondott ünnepi beszédet, amelyben

Fotó: Pap István
A nyári hőségben mintegy kéttucatnyi résztvevő jelenlétében elmondott beszédében a szónok emlékeztetett: a nagyváradiak különösen büszkék lehetnek arra, hogy Szent László ezt a helyet választotta a püspökség és a székesegyház megalapítására, valamint végső nyughelyéül is.
– fogalmazott.
Beszédében felidézte, hogy Szent László nemcsak kiváló uralkodó, hanem Európa-szerte elismert hadvezér is volt, akinek tekintélye még a Német-római Császárság uralkodóira is hatással bírt. Kitért arra is, hogy mély vallásossága végigkísérte életét.
– idézte fel.

Fotó: Pap István
Moldován Gellért Lajos szerint több mint kilenc évszázaddal később is érezhető ennek az imának az ereje.
A felszólaló hangsúlyozta, hogy a lovagkirály örökségének megőrzése a mai nemzedék kötelessége. Mint mondta,
Emlékeztetett arra is, hogy a Szent László által alapított püspökség évszázadokon át a magyar keresztény műveltség és közösségi élet egyik meghatározó központja volt, sírja pedig Európa számos vidékéről vonzotta a zarándokokat.

Fotó: Pap István
A továbbiakban emlékeztetett arra is:
„Tudjuk jól, hogy nemcsak olyan királyaink voltak, mint Szent István király és Szent László király, hanem voltak olyanok, akik szomjúhoztak a trónra, a vezetésre, mint Koppány vezér vagy akár a kunok vezére. De ők nem hitet osztottak, hanem gyűlöletet” – mondta Moldován Gellért Lajos, aki ezt követően a jelenre utalva úgy fogalmazott:

Fotó: Pap István
A megemlékezés résztvevőit arra biztatta, hogy ne az ilyen embereket kövessék, hanem Szent László példáját.
Moldován Gellért Lajos az esemény után kérdéseinkre válaszolva nem árulta el, hogy kikre gondolt a jelenkorra utaló passzusában, mindössze annyit jegyzett meg, hogy senkit nem akart megsérteni, de mindenki megértheti, kiről, kikről van szó.

Fotó: Pap István
Beszédének végén a szónok felidézte a nagyváradi lovas szobor történetét is. Emlékeztetett arra, hogy az eredeti alkotást a Kolozsvári testvérek öntötték 1390-ben a várban működő műhelyükben, ám azt később lerombolták.
Zárásként arra kérte a jelenlévőket, hogy őrizzék meg történelmüket és hagyományaikat, majd közös imára hívta az ünneplőket.

Fotó: Pap István
A tisztelgés keretében koszorút helyezett el a Szent László Egyesület, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és az Erdélyi Magyar Szövetség. A megemlékezés a Himnusz közös eléneklésével ért véget, majd Tőkés László, az EMNT elnöke áldást mondott a jelenlévőkre.

