Aki ebben az időszakban a nagyváradi vasútállomás vagy a Körös áruház környékén jár, az számoljon hosszabb menetidővel. Mindkét helyszínen teljes lendülettel dolgoznak a munkagépek: fúrógépek, markolók és billenős teherautók végzik a dolgukat, miközben folyamatosan bontják az útburkolatot és készítik elő az aluljárók építését.
A vasútállomás előtt a villamosmegálló felőli oldalon teljesen elbontották a gyalogos aluljárót, így arra már nem lehet közlekedni.
Autóval egyelőre még be lehet hajtani az állomás elé, de a környéket szinte teljesen az építkezés uralja. Hétfő délelőtti látogatásunkkor négy nagy méretű cölöpfúró dolgozott a helyszínen, közülük három folyamatosan működött.

Fotó: Pap István
A legnagyobb zajt az okozta, amikor az egyik gépről lerázták a fúrófejre tapadt földet: a fémszerkezet hangos csattogása messziről is hallatszott. Közben a markológépek megállás nélkül rakták a kitermelt földet, valamint a feltört aszfalt- és betondarabokat a teherautókra.
A közlekedés azonban itt okozza a legtöbb fejtörést. A Fő utca Săvineștilor és Múzeum utcák közötti szakaszán a járdaszakasz is le van zárva. A túloldali épületsor mellett még használható a járda, viszont autóval ezen a részen már egyáltalán nem lehet közlekedni: a Săvineștilor és a Múzeum utca felől is lezárás fogadja a járművezetőket.

Fotó: Pap István
A Múzeum utcától a Pescărușului utca irányába valamivel kedvezőbb a helyzet. Itt a járdát bontották fel, ezért a gyalogosok kénytelenek az út közepén, a még megmaradt villamossíneken haladni. A vasutas kórháznál viszont egyelőre meghagyták az útpályát, hogy a mentők és az egyéb járművek továbbra is be tudjanak hajtani az intézményhez. A Pescărușului utca és a Petőfi park közötti szakasz jelenleg a legkönnyebben járható. Itt ugyan már felszedték a síneket, de az út két oldalát még nem bontották fel, így autóval is lehet közlekedni, a Nicolae Titulescu és a Bucegi utcák továbbra is megközelíthetők.
Hasonlóan mozgalmas a Körös áruház előtti építkezés is. Több cölöpfúró és markológép dolgozik egyszerre, ennek ellenére a gyalogosforgalom az áruház előtt egyelőre viszonylag zavartalan.
Arra azonban érdemes figyelni, hogy a Brașovului utcában már mindkét irányból közlekedhetnek az autók. A Fő utca túloldalán, a Sztaroveszky (Magheru) úton viszont már sokkal nehezebb az áthaladás.

Fotó: Pap István
Az útpályát szinte a tömbházakig felbontották, így mindkét oldalon csupán egy körülbelül egy méter széles sáv maradt a gyalogosok számára. Itt jelenleg közművezetékeket fektetnek és cserélnek.

Fotó: Pap István
A legkellemetlenebb meglepetés azokat érheti, akik nem tudnak arról, hogy a Kórház (Louis Pasteur) utca a gyalogosok előtt is le van zárva. Aki át szeretne jutni a túloldalra, annak vagy a George Enescu utcai kereszteződésig kell elsétálnia, vagy a volt járóbeteg-rendelő udvarán, a járványkórházon keresztül kerülhet vissza a Fő utcára.
A polgármesteri hivatal hétfői tájékoztatása szerint a vasútállomásnál és a Körös áruháznál egyaránt már több mint kétszáz cölöpöt lefúrtak. A cölöpfúrás mellett jelenleg is zajlik az elektromos, távfűtési, gáz-, víz- és csatornahálózatok kiváltása.

Fotó: Pap István
A beruházás két külön projekt keretében valósul meg: a Körös áruház környéki aluljárót a Global Industrial, míg a vasútállomás és a Petőfi park közötti szakaszt a Selina cég építi.
A projekt részeként közel egy kilométer hosszú aluljárórendszer készül, teljesen megújul az útpálya és a villamospálya, föld alá kerülnek a légvezetékek, valamint LED-es közvilágítást építenek ki.
A fejlesztés értéke megközelíti a 30 millió eurót áfa nélkül, a kivitelezés hivatalos határideje 2028 tavasza, ugyanakkor az önkormányzat célja, hogy az autós- és villamosközlekedés már 2027 szeptemberében újraindulhasson ezen a szakaszon.
A galéria a fotóra kattintva nyílik!

Fotó: Pap István

