Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége
Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége

Fotó: Cristian Nistor/Agerpres

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben

Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke a Veștea-kormány beiktatásának hétfő esti parlamenti elutasítása után leszögezte, olyan kormányra van szükség, amely átláthatóságra, egyértelmű szabályokra és a demokratikus elvek tiszteletére épül.

Idézet
A háttéralkuk és az árulások megmutatták korlátaikat. Ami nem elvekre, komolyságra és tisztességre épül, az előbb-utóbb összeomlik

– fogalmazott Facebook-bejegyzésében Bolojan.

Az ügyvivő miniszterelnök ismét hangsúlyozta, pártja továbbra is fenntartja azt az álláspontját, amely szerint a jelenlegi válságból egy olyan kisebbségi kormány jelentheti a kiutat, amely a parlamenti pártok által aláírt, hat hónapra szóló politikai megállapodásra alapoz.

Idézet
A PNL készen áll arra, hogy hozzájáruljon a megoldáshoz. De csak akkor, ha ez a megoldás korrekt, vállalható, átlátható és valóban Románia érdekeit szolgálja

– szögezte le.

Június 22-én utasította el a román parlament az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt, szociáldemokrata és liberális politikusokból álló kormány beiktatását a hétfő esti bizalmi szavazáson.

A kormány beiktatásához a képviselők és szenátorok több mint felének, 233 törvényhozónak a támogatására lett volna szükség, de a Veștea-kabinetet csak 189 törvényhozó szavazta meg, 23-an pedig ellene szavaztak.

A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) eddig alelnöki tisztséget betöltő Adrian Veșteát a PNL megkérdezése nélkül bízta meg kormányalakítással Nicușor Dan államfő. A PNL elhatárolódott a Veștea-kabinetbe javasolt liberális politikusoktól, írja az MTI.

Miután a jelenlegi ügyvivő kormányt alkotó pártok – a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) – úgy döntöttek, hogy nem szavaznak bizalmat Adrian Veștea kormányának, a kabinet beiktatásához a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szavazataira is szükség lett volna. Az AUR azonban bejelentette, hogy nem segít hatalomra olyan kormányt, amely nem vállal vele nyílt együttműködést. Az AUR törvényhozói a voksolás előtt kivonultak a teremből.

George Simion AUR-elnök hétfő délután még meglebegtette annak lehetőségét, hogy pártja – miniszteri vagy egyéb tisztségek nélkül is – megszavazza a Veștea-kormányt, ha a miniszterelnök-jelölt megkeresi az AUR-t, hogy az együttműködés feltételeiről egyeztessenek és Nicușor Dan államfő, aki korábban kizárta annak lehetőségét, hogy Romániát a szélsőjobb által hatalomra segített kormány vezesse, nyilatkozatban tisztázza: „szélsőséges” pártnak tartja-e még az AUR-t.

A Simion által támasztott feltételeknek csak a miniszterelnök-jelölt tett eleget, aki a voksolás előtt másfél órával ellátogatott az AUR-székházba, Nicușor Dan részéről azonban nem érkezett olyan nyilatkozat, amelyben elismerte volna, hogy már nem tekinti szalonképtelennek az AUR-t.

Korábban írtuk

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben