Ciucă: Augusztus közepéig döntést hozunk a költségvetés-kiigazítással kapcsolatban

Agerpres

Nicolae Ciucă kormányfő a szerdai kormányülés elején közölte, hogy augusztus közepéig végleges döntést hoznak a költségvetés kiigazításáról, hangsúlyozva, hogy figyelembe veszik mind az első hat hónap költségvetési végrehajtását, mind pedig a fogyóanyagokra és szolgáltatásokra fordított kiadások 10%-os csökkentésére vonatkozó irányelvet, hogy biztosítani lehessen a tartalékalapban egy olyan összeget, amelyet a rendkívüli helyzetekre lehet felhasználni.

"A helyzet dinamikája megköveteli, hogy jelentős tartalékkal rendelkezzünk, hogy szükség esetén be tudjunk avatkozni" - nyomatékosította.

Rámutatott: a költségvetés végrehajtásának elemzése az első hat hónapra vonatkozóan folyamatban van és nemsokára elkészül.

"Az adatok tanúsága szerint az egymást követő válságok ellenére, amelyekkel szembe kellett néznünk, a gazdaság és az állampolgárok védelme érdekében kormányszinten hozott intézkedéseink nyomán a bevételek növekedtek, és a költségvetési kiadásokat sikerült a bruttó hazai termék nominális értékének növekedési szintje alatt tartani" - állította Ciucă. Kiemelte, hogy az első félévben a GDP-arányos költségvetési hiány 1,71 százalékos volt, a bevételek pedig 22,9 százalékkal nőttek a tavalyi év hasonló időszakához mérten.

Földgáztartalék

Nicolae Ciucă kijelentette, hogy a gázfogyasztás csökkentéséről szóló uniós döntés ellenére a romániai háztartások, a kis- és középvállalkozások, a szociális szolgáltatások és a létszükségleti iparágak számára biztosított lesz a szükséges gázmennyiség a téli idényben.

"Uniós szintű döntések születtek mind a földgáz-tartalékolással, mind a -fogyasztással kapcsolatban, amelyek az egész EU-ra kiterjedő szolidaritási magatartást követelnek. Szeretném hangsúlyozni, hogy a kormány szintjén intézkedéseket hoztunk annak érdekében, hogy 2022-2023 telére biztosítani tudjuk a földgázkészleteinket" - magyarázta a miniszterelnök.

Elmondása szerint az ország földgáztartalékai 55%-on állnak, ami jóval meghaladja a 2022. augusztus 1-jére előírt 46%-os szintet, és úgy véli, hogy már november 1. előtt biztosítani tudják a 80%-os készletet.

"Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a szükséges gázmennyiséget biztosítani fogjuk a lakosság, a kis- és középvállalkozások, a szociális szolgáltatások és a kritikus fontosságú ipar számára, és képesek leszünk tovább fejleszteni kitermelési és tárolási kapacitásainkat, és teljesíteni kötelezettségvállalásainkat" - szögezte le Ciucă. Az Európai Unió tagállamai kedden jóváhagyták a gázfogyasztásuk összehangolt csökkentésére irányuló tervet, hogy segítsék Németországot és csökkentsék a Moszkvától való függőséget, miután az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül történő orosz szállítások tovább csökkentek - jelentette be az EU Tanácsának cseh elnöksége.

Támogatás

A kormány szerdán 300 millió euró értékű állami támogatási programot hagy jóvá a román ipar versenyképességének növelése érdekében. A miniszterelnök a kormányülés elején tájékoztatott erről, és felkérte a szakminisztereket, hogy fokozzák a kabinet által elfogadott beruházási csomag végrehajtásához szükséges intézkedéseket. A kormányülés napirendjén szerepel a feldolgozóipari beruházások támogatását célzó állami támogatási program létrehozásáról szóló határozattervezet.

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben