Agerpres/Erdon
Több tízezren vettek részt péntek este Bukarestben a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
A téren felállított színpadon sorra léptek mikrofonhoz a civil társadalom képviselői (Mihai Călin színész, Cătălin Striblea rádiós személyiség és Virgil Ianțu), az általuk Európa-barátnak tartott elnökjelölt támogatására kérve az embereket, aki szerintük a ,,korrupciómentes, civilizált Románia" letéteményese lehet.
Az elkövetkező napokban készenlétben kell lenniük, beszélniük kell barátaikkal, kollégáikkal, szomszédjaikkal, rokonaikkal, hogy menjenek el szavazni. Rendkívül fontos, hogy ne hagyjuk győzni a szélsőségeseket, mert akkor egy fasiszta bagázs fogja vezetni az országot egy olyan antidemokratikus rendszer felé, mint amilyen a bizalom hiánya miatt eurómilliárdokat elveszítő Magyarországon van
– hangsúlyozta Mihai Călin.
Cătălin Striblea arról beszélt, hogy Európa „a demokrácia legjobb helye a világon”. A rádiós újságíró szerint nem egy jelöltet támogatni gyűltek össze az emberek Bukarest szívében, hanem magukért, a társadalomért.
Mi vagyunk a többség, amelyik azt vallja, hogy több minden köt össze minket Párizzsal, mint Moszkvával. Mi vagyunk az a többség, amelyik nem készít feketelistákat és nem akar letartóztatásokat, mi vagyunk az a többség, amelyik számára a gondolatszabadság a legfontosabb, és mi vagyunk az a többség, amelyik (...) szerint csak egy utat követhetünk, és ezt Európának hívják
– fogalmazott Striblea.
A tüntetés részvevői többször skandálták, hogy „Európa, Európa!”, „Gyertek szavazni!”, és a rendezvény végén felkapcsolták a mobiltelefonjuk lámpáját.
Megmozdulás Nagyváradon is
Hasonló tüntetést szerveztek péntek este az ország több városában, többek között Nagyváradon is. Itt mintegy háromszáz személy gyűlt össze a Mihai Viteazul téren, fiatalok és idősek vegyesen. A résztvevők a román, illetve az Európai Unió zászlajával érkeztek, és olyan üzenetek fogalmaztak meg, mint például: „Románia, ne feledd, Európa az otthonod”, „Az AUR nem a jövő”, „Jövő = Európa”. Többen egy-egy betűvel feliratozott pólót viseltek, amelyekből az általuk támogatott államfőjelölt, Nicușor Dan neve formálódott ki.

Fotó: Szilágyi Lóránd / Bihoreanul
Várad és Bukarest mellett Temesváron, Jászvásáron (Iaşi), Galacon (Galaţi), Brassóban és Aradon is az utcára vonultak az emberek az Európa-párti tüntetésen.







