Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a TikTokon Bolojant fenyegető férfit
Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a TikTokon Bolojant fenyegető férfit

Fotó: libertatea.ro

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben

Egy bukaresti férfit, aki a TikTokon halálos fenyegetéseket és erőszakra való felhívásokat tett közzé Ilie Bolojan miniszterelnök ellen – abban az időszakban, amikor ideiglenes államfői tisztséget töltött be –, felfüggesztett börtönbüntetésre és közmunkára ítéltek. A Bukarest 5. kerületi bíróság nem jogerős ítéletében megállapította, hogy az üzenetek túllépték a véleménynyilvánítás szabadságának határait.

A cselekmények 2025 februárjában történtek. Két nap leforgása alatt több videófelvételt tett közzé A. F. T. a TikTokon a „florin_cry” felhasználónév alatt, kifejezetten agresszív hangnemben nyílt, halálos fenyegetéseket megfogalmazva.

Egy 2025. február 14-én reggel közzétett felvételen A. F. T. Románia ideiglenes elnökét, Ilie Bolojant, valamint azokat a hatóságokat szidalmazta, amelyek elrendelték az egykori PSD-s képviselő, Laura Vicol és férje, Vladimir Ciorbă szabadlábra helyezését. A házaspárt azzal vádolják, hogy a Nordis-csoporthoz tartozó cégekből több tízmillió eurót sikkasztottak el, amelyeket luxusutazásokra, magángépes repülésekre, értékes javakra és luxusautókra költöttek. Az elsikkasztott összegek a Nordis-csoport károsult ügyfeleitől származtak.

Néhány órával később egy újabb videóban a férfi Ilie Bolojan és családja ellen intézett fenyegetéseket, majd másnap a diaszpórában élő románokat szólította fel hazatérésre, hogy „egységben lépjenek fel a jelenlegi politikai osztály képviselőivel szemben” és „vegyék vissza az országot”.

Február 18-án a férfit 24 órás őrizetbe vették, majd előzetes letartóztatásba helyezték. Az intézkedést március 20-án bírósági felügyeletre cserélték, amelyet a vádemelést követően is fenntartottak. A vádiratot április 9-én nyújtották be – részletezi az ebihoreanul.ro.

A bíróság A. F. T.-t fenyegetéssel elkövetett hatóság elleni erőszakkal vádolta – amely akár 1 év és 4 hónap szabadságvesztéssel is büntethető –, valamint három rendbeli gyűlöletre uszítással, amelyet a törvény 6 hónaptól 3 évig terjedő börtönbüntetéssel szankcionál.

Idézet
Az ítéletet november 20-án hirdették ki: a Bukarest 5. kerületi bíróság 1 év és 7 hónap szabadságvesztésre ítélte a vádlottat, amelynek végrehajtását 3 év próbaidőre, felügyelet mellett felfüggesztették. Emellett kötelezték, hogy vegyen részt egy társadalmi reintegrációs programban, és 90 nap közérdekű munkát végezzen.

A határozat nem jogerős, A. F. T. fellebbezett ellene, az eljárás a Bukaresti Ítélőtáblán folytatódik.

A Libertatea értesülései szerint a 40 éves A. F. T. taxisként dolgozik, és Călin Georgescu támogatója. Nem ez az első büntetőügye: korábban, 2011-ben már elítélték 9 év börtönbüntetésre súlyos vagyon elleni bűncselekmények miatt. Börtönbüntetése idején, amikor már közel állt a szabaduláshoz, újabb büntetőeljárás indult ellene, miután egy 40 centiméteres vasdarabbal rátámadt egy másik fogvatartottra, és megütötte azt a börtönőrt is, aki megpróbálta megfékezni. Az ügyben a gyurgyevói bíróság, majd a Bukaresti Ítélőtábla is enyhítő körülményeket alkalmazott, és 2021-ben 9000 lej pénzbüntetés megfizetésére kötelezte, figyelembe véve, hogy az ügyészeknek hat évbe telt a vádemelés, időközben pedig a férfi szabadult, munkát vállalt és gyermeke született.

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben