Akár a munkaidő rövidítése is szükségessé válhat a kánikula miatt
Akár a munkaidő rövidítése is szükségessé válhat a kánikula miatt

Képünk illusztráció

Fotó: Alexandru Nițescu

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben

Az Országos Meteorológiai Szolgálat által kiadott figyelmeztetések szerint a következő napokban Bihar megyében is rendkívüli hőség várható. Éppen ezért a Bihar Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség (ITM) ismét felhívja a munkáltatók figyelmét a szélsőséges hőmérsékleti viszonyok idején alkalmazandó munkavédelmi intézkedésekre.

A munkaügyi felügyelőség emlékeztet arra, hogy a 2000/99-es sürgősségi kormányrendelet előírásai kötelezőek minden munkáltató számára.

A jogszabály szerint extrém magas hőmérsékletnek minősül, ha a levegő hőmérséklete meghaladja a 37 Celsius-fokot, illetve ha a magas páratartalommal együtt a hőmérséklet-páratartalom index eléri vagy meghaladja a 80-as értéket.

A szabadban dolgozó alkalmazottak egészségének védelme érdekében a munkáltatóknak több minimális intézkedést is be kell vezetniük. Ezek közé tartozik a fizikai munka intenzitásának és ütemének csökkentése, a munkahelyek megfelelő szellőztetése, a dinamikus és statikus munkavégzés váltogatása, valamint a munkaszünetek biztosítása árnyékos, légmozgással rendelkező helyeken.

Az alkalmazottak egészségének megőrzéséért a munkáltatóknak személyenként és műszakonként 2–4 liter ivóvizet kell biztosítaniuk, gondoskodniuk kell az egyéni védőfelszerelésről, valamint a tisztálkodási lehetőségekről, beleértve a zuhanyzókat is.

Amennyiben a szélsőséges hőség legalább két egymást követő napon át fennmarad, és a munkáltató nem tudja biztosítani a szükséges feltételeket, a szakszervezetekkel vagy a munkavállalók képviselőivel egyeztetve további intézkedéseket kell hoznia.

Ilyen lehet a munkanap lerövidítése, a munkaidő két részre osztása – délelőtt 11 óráig, illetve délután 17 óra után –, vagy akár a munka átmeneti felfüggesztése azokban az ágazatokban, ahol ez jogilag lehetséges.

A munkaügyi felügyelőség arra is felhívja a figyelmet, hogy a munkáltatóknak rendszeres orvosi vizsgálatokat kell biztosítaniuk a dolgozók számára annak érdekében, hogy időben felismerjék azokat az egészségügyi problémákat, amelyek ellenjavallttá tehetik a szélsőséges hőmérsékleti körülmények közötti munkavégzést. Emellett biztosítani kell az elsősegélynyújtást és szükség esetén a legközelebbi egészségügyi intézménybe történő szállítást is.

Azoknál a munkavállalóknál pedig, akik egészségügyi okokból nem dolgozhatnak extrém hőségben, lehetőség szerint más munkakört kell biztosítani, vagy csökkenteni kell a munkaidőt.

A Bihar Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség arra kéri a munkáltatókat, hogy a hőségriadók idején fokozott figyelmet fordítsanak alkalmazottaik egészségének és biztonságának védelmére.

Korábban írtuk

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben