A nagyváradi önkormányzat képviselő-testülete csütörtöki rendes ülésén jóváhagyta a Vlădeasa utcai új fertőző betegségek és tüdőgyógyászati kórház aktualizált műszaki-gazdasági dokumentációját, valamint a beruházás módosított költségvetését. Erre azért volt szükség, hogy a projekt finanszírozását áttehessék a 2021–2027-es Egészségügyi Programba, miután világossá vált, hogy a beruházás nem készülhet el időben a PNRR (Országos Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv) keretében.
Az új intézmény mintegy 50 ezer négyzetméteres lesz, és egy helyre költözteti a fertőző betegségek osztályát, a tüdőgyógyászatot, a TBC-gondozót, valamint több kapcsolódó egészségügyi szolgáltatást.
A beruházás célja, hogy kiváltsa a jelenlegi Fertőző Betegségek és Tüdőgyógyászati Klinikai Kórházat, amelynek infrastruktúrája már nem felel meg maradéktalanul a mai egészségügyi követelményeknek.
A projekt finanszírozási szerződését még 2023 decemberében írták alá a PNRR keretében, mintegy 135 millió euró értékben. A közbeszerzési eljárások elhúzódása, az azokkal kapcsolatos óvások, valamint a beruházás rendkívüli mérete miatt azonban lehetetlenné vált, hogy a munkálatok a PNRR 2026 augusztusi határidejére befejeződjenek.
– indokolta a finanszírozási forrás módosítását Florin Birta polgármester.
A projektet ezért átvezetik a 2021–2027-es Egészségügyi Programba. Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy a PNRR-ből elindított kilenc romániai kórház – köztük a nagyváradi – ezen a programon keresztül kapjon további finanszírozást.
A műszaki tervek véglegesítése és az időközben életbe lépett új egészségügyi előírások miatt a beruházás költsége is emelkedett. Az eredetileg mintegy 135 millió eurós projekt értéke jelenleg 734,6 millió lejre, vagyis a Román Nemzeti Bank csütörtöki árfolyama szerint mintegy 140 millió euróra nőtt.
– magyarázta a polgármester.
A teljes beruházásból 672,5 millió lej számít elszámolható költségnek. Ennek 85 százalékát európai uniós források, 13 százalékát az állami költségvetés fedezi, míg a helyi önkormányzat az elszámolható költségek 2 százalékát, valamint a nem elszámolható kiadásokat vállalja. A város teljes hozzájárulása megközelíti a 10 millió eurót.
Az eszközök becsült értéke meghaladja a 27 millió eurót, a közbeszerzések egy része már folyamatban van, a többit a következő időszakban írják ki.
Az építkezés eközben folyamatosan halad. A négy épületszárny vasbeton szerkezete már teljes egészében elkészült. A belső falazási munkák az egyik épületszárnyban már 95 százalékos készültségnél tartanak, a többiben 50–60 százaléknál, miközben a gipszkarton válaszfalak kivitelezése meghaladta a 40–50 százalékot, a vakolási munkák körülbelül 30 százaléknál járnak, és az ablakok több mint 30 százalékát is beépítették.
„Jelenleg a kórház összes épületszárnyának szerkezete százszázalékosan elkészült. Összességében a beruházás készültségi foka elérte az 50 százalékot” – közölte Florin Birta.
A polgármester külön kiemelte, hogy az építkezés a finanszírozási átmenet idején sem állt le. Elmondása szerint az önkormányzat a munkálatok kezdete óta mintegy 70 millió lejt fizetett ki a PNRR keretében, az utóbbi hónapokban azonban már nem teljesíthetett újabb kifizetéseket, mert a projekt áthelyezése folyamatban volt.
– mondta Birta.
A városvezető megköszönte az Erbașu Construcții kitartását is.
– fogalmazott.
Bár az Egészségügyi Program keretében a végső elszámolási határidő 2030, a nagyváradi önkormányzat szerint ennél jóval hamarabb átadják a létesítmény. A jelenlegi tervek szerint az új kórház 2027 végére vagy legkésőbb 2028 tavaszára fogadhatja első betegeit.

