Parkfelújítások Nagyváradon: a hatóságok szerint elkerülhetetlenek voltak a fakivágások
Parkfelújítások Nagyváradon: a hatóságok szerint elkerülhetetlenek voltak a fakivágások

A hatóságok szerint elkerülhetetlenek voltak a fakivágások a parkfelújítások során

Fotó: Alexandru Nițescu

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben

Felújítás alatt állnak Nagyvárad történelmi városrészének parkjai. A korszerűsítési munkálatok során több mint kétszáz fát vágtak ki. A hatóságok szerint a fakivágások elkerülhetetlenek voltak a parkfelújítások során, és a zöldfelületek meg fognak újulni.

Parkfelújítási munkálatok zajlanak jelenleg a Nagyvásártéren (December 1. park), a Bunyitay-ligetben (I. C. Brătianu park), az Ezredévi emléktéren (Libertății park) és a December 22. parkban. A parkfelújítások során több mint 200 fát vágtak ki – írja összesítésében a Bihoreanul hetilap, mely megjegyzi, hogy

a Nagyvásártéren kivágott fák száma jóval meghaladja a 2022-ben készült tájépítészeti tanulmány előrejelzését.

Akkor a szakértők úgy becsülték, hogy a közel ezer fa és bokor közül mindössze tizenhatot kell kivágni, mert betegek voltak. A helyzet azonban gyökeresen megváltozott a 2023. júliusi vihar után, amely nem kevesebb, mint 280 fát döntött ki ebben a parkban.

Fotó: Alexandru Nițescu

Ennek következtében a polgármesteri hivatal frissítette a beavatkozási tervet, és az új tanulmány szerint a megmaradt 636 fa közül 49 volt nagyon beteg vagy kiszáradt. Ezek közül 48-at már kivágtak, egy tölgyet pedig megfigyelés alatt tartanak. Az önkormányzat ígérete szerint

„csak akkor avatkoznak be, ha közvetlen veszély lesz”.

Fotó: Alexandru Nițescu

Az említett 48 fa mellett további hatot vágtak ki a 7,8 hektáron zajló modernizálási munkálatok miatt. A parkfelújítások projektje ugyanakkor 866 új fa ültetését írja elő a Nagyvásártéren – ezek kis-, közepes és nagy növésűek lesznek: tölgy, hárs, kőris, juhar, magnólia, fenyő és japán cseresznye is található köztük.

Korábban írtuk

Mi a helyzet a Bunyitay-ligetben?

A Bunyitay-ligetben még több fát kellett kivágni. A 2023-as vihar ott 151 fát döntött ki, így maradt 1026 példány, amelyek közül 77 már akkor ki volt száradva. Azóta továbbiak is elpusztultak, ezért a polgármesteri hivatal 117 fa kivágására kért engedélyt, ami több mint a meglévő példányok egy tizede.

A park tehát kevesebb mint három év alatt közel 300 fát veszített.

Fontos azonban megjegyezni, hogy Alexandru Purcaru, a Nemzetközi Arborisztikai Társaság szakértője már 2022-ben figyelmeztetett: a parkban sok fa beteg, részben a túlzsúfoltság, részben az aszály miatt. Kipusztulásuk tehát előre látható volt. A park felújítási terve 298 új fa ültetését írja elő, köztük vadgesztenyéket, hársfákat, juharokat, Douglas-fenyőket és mocsárciprusokat.

Vágás és ültetés a parkfelújítások során

Kisebb mértékű fakivágások történtek az Ezredévi emléktéren és a December 22. parkban. A Sebes-Körös jobb partján található emléktéren a városvezetés 19 fa kivágására kapott engedélyt, mivel ezek

„kiszáradtak vagy súlyosan károsodtak, biológiai és szerkezeti romlás miatt instabilak voltak”.

A December 22. parkban további 14 fát vágtak ki. A helyükre a polgármesteri hivatal 54 új példányt tervez ültetni az Ezredévi emléktérre, 43 darabot ugyanott a Körös árterébe, és 49 darabot a December 22. parkba.

Fotó: Alexandru Nițescu

Bár a munkálatok gyökeresen megváltoztatták Nagyvárad központi parkjainak arculatát, a hatóságok biztosítják a lakosságot, hogy

a fakivágások elkerülhetetlenek voltak, az emberek biztonsága érdekében történtek, és a zöldfelületek meg fognak újulni.

A parkfelújítások a nyáron kezdődtek, és 6–8 hónapos kivitelezési határidővel zajlanak. A következő helyszín a vársánc lesz, ahol a kivitelezés szintén fél évig tart majd.

Haladnak a parkfelújítások.

Fotó: Alexandru Nițescu

Az Ezredévi emléktér, a Bunyitay-liget, a December 22. park és a vársánc felújítását a Flodor Transcom cég végzi összesen 55 millió lej értékben, míg a Nagyvásártér 43,4 millió lej értékű felújítását a Nord Conforest cég valósítja meg.

A teljes felújítás magába foglalja a következőket:

  • a parkok újrarendezése;
  • a zöldterületek újraformálása;
  • pihenőzónák létrehozása;
  • az összes meglévő szobor felújítása; – beleértve a Brătianu parkban található, tavasszal megrongált NAC-emlékművet is.
Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben