Az Oroszországból származó fosszilis tüzelőanyagok importjának leállítását kérik a kormánytól

Agerpres

A környezetvédelmi szervezetek felszólították a román kormányt, hogy állítsa le az Oroszországból származó fosszilis tüzelőanyagok importját, és ezáltal szüntesse meg Vlagyimir Putyin háborújának finanszírozását. A kabinethez intézett nyílt levélben a Declic, a Bankwatch Románia, a Greenpeace, a 2Celsius és a Gastivist azzal érvel, hogy a háború kezdetétől az EU tagállamai több mint 18 milliárd eurót fizettek Oroszországnak a fosszilis tüzelőanyagokért.

Hozzáteszik, tavaly Románia 3,8 milliárd eurót költött orosz olajra, szénre és gázra. "A fosszilis tüzelőanyagok használatának csökkentése már nem csupán környezetvédelmi kérdés és klímacél, hanem erkölcsi kötelesség is" - fogalmaznak a levél aláírói, felszólítva a döntéshozókat, hogy alkalmazzanak kemény szankciókat Oroszországgal szemben.

A környezetvédelmi szervezetek emellett egyéb intézkedéseket is sürgetnek, többek között a megújuló energiaforrásokra való áttérés felgyorsítását. Az Európai Unió által felhasznált nyersolaj 96 százalékát importból biztosítják, és ennek a mennyiségnek az egyharmada Oroszországból származik. "Ebben a ritmusban és a jelenlegi árakkal 2022-ben több mint 80 milliárd eurót fogunk küldeni Vlagyimir Putyinnak csak az olajimport révén. Ez több, mint Oroszország éves védelmi költségvetése. A tagállamok gyakorlatilag Oroszország ukrajnai háborújának finanszírozói" - nyomatékosítják nyílt levelükben a zöld szervezetek.

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben