Elindult a tájékoztató kampány a jódtablettákról
Elindult szerdán a kálium-jodid tabletták alkalmazásával és tárolásával kapcsolatos lakossági tájékoztató kampány – jelentette be az egészségügyi miniszter.

Agerpres/BN


 Sajtótájékoztatóján Alexandru Rafila ismét elmondta: a tájékoztatás nagyon fontos, és addig nem osztják szét a polgároknak a jódtablettákat, amíg meg nem értik, hogy mi a rendeltetésük. A tablettákkal együtt szórólapot is osztanak a lakosságnak – tette hozzá.

A miniszter közlése szerint a kampányt a médián keresztül bonyolítják le, az első tájékoztató anyagok már elkészültek, és könnyen érthetőek. Ezekben elmagyarázzák, hogy miért van szükség a kálium-jodid tablettákra, illetve felhívják a figyelmet, hogy a lakosságnak csak elővigyázatosságból osztják szét a gyógyszert, jelenleg nincs sugárzásveszély, a jódtablettákat szigorúan csak hatósági javaslatra, a megfelelő pillanatban szabad bevenni. Hogy melyik az a pillanat, azt majd a hatóságok jelentik be – hangsúlyozta Rafila, hozzátéve, hogy a jódtablettákat a bejelentést követő első hat órában kell bevenni.

A tájékoztató kampánnyal a hatóságok meg akarják előzni, hogy az emberek kaotikusan, maguk próbálják beszerezni „törvényes, vagy kevésbé törvényes úton” a kálium-jodidot, veszélyeztetve egészségüket azáltal, hogy esetleg nem megfelelő, vagy akár káros termékekhez jutnak hozzá – magyarázta a miniszter.



A kálium-jodid tablettákat biztonságos, fénytől védett helyen, állandó hőmérsékleten és gyermekek elől elzárva kell tárolni. Szükség esetén a szülőknek kell beadniuk gyerekeiknek a gyógyszert – mutatott rá Rafila, hozzátéve, hogy az esetleges ellenjavallatokat a háziorvos közli a körzetéhez tartozó személyekkel. Ismételten figyelmeztetett: a jódtabletták megelőzésszerű alkalmazása értelmetlen és veszélyes, mert pajzsmirigybetegséget okozhat.

A tájékoztató kampány végéig a kormány megoldást fog találni arra, hogy mind a háziorvosok, mind a gyógyszertárak részt vegyenek a tabletták szétosztásában, amelyeket jelenleg az egészségügyi igazgatóságok raktáraiban tárolnak – mondta el Rafila. Kifejtette: sajnálja, hogy a háziorvosok „bürokratikus eljárásra” hivatkozva vonakodnak részt venni a jódtabletták szétosztásában. Érvei szerint a háziorvosok bevonása egy közegészségügyi tevékenységbe nem nevezhető bürokratikus intézkedésnek.
 

Telefonos ügyfélszolgálat

Az egészségügyi minisztérium szerdától elérhetővé tett a lakosság számára egy telefonos ügyfélszolgálatot, ahol szakemberek válaszolnak a kálium-jodid tablettákkal kapcsolatos kérdésekre. A tárca kedden kiadott közleményében tájékoztatott, hogy a call center hétfőtől csütörtökig 8.30 és 16.30 között, pénteken 8.30 és 14.30 között hívható a 021/3174006-os telefonszámon. A tárca egy általános tájékoztatót is készített a kálium-jodid alkalmazásának feltételeiről; az útmutató a www.ms.ro oldalon olvasható.

 


 



 

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben