Az amerikai csapatok romániai jelenléte a NATO-tagállamok közti szolidaritás és kohézió bizonyítéka, és egyértelmű jele annak, hogy az Egyesült Államok elkötelezett stratégiai partnere országunknak – jelentette ki Klaus Iohannis államfő pénteken a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu légibázison. A román államfő Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral és Mircea Geoană NATO-főtitkárhelyettessel látogatott az 57-es számú légibázisra.
Iohannis kifejtette, Románia folyamatosan részt vállalt az euroatlanti biztonság fenntartásában, és jelentős mértékben hozzájárul az euroatlanti célkitűzések megvalósításához. „Az önök jelenléte a szövetségi szolidaritás és kohézió bizonyítéka, és egyértelmű jele annak, hogy az Egyesült Államok elkötelezett stratégiai partnere országunknak” – fogalmazott az elnök.
Azt is hangsúlyozta, hogy a NATO tagjaként és az Amerikai Egyesült Államok stratégiai partnereként Románia „nagyon jól védett” ország, és minden szükséges biztonsági garanciával rendelkezik.
„Egyetlen román állampolgárnak sem kell félnie” – szögezte le az államfő, hozzátéve, hogy a román hadsereg „rengeteget” fejlődött az utóbbi években, és minden forgatókönyvre fel van készülve. „Ráadásul Románia a NATO-szövetség tagja, amely a történelem legerősebb katonai szövetsége” – nyomatékosította Iohannis.
Az elnök megismételte, hogy Románia következetesen tartja magát ahhoz az ígéretéhez, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 2 százalékát a hadsereg felszerelésére, operativitásának és ellenállóképességének növelésére fordítja. Kitért arra is, hogy a NATO védelmi célzatú szövetség. „Nem akarunk senkit megtámadni, nem akarunk senkit lerohanni, de garantálni akarjuk államaink biztonságát és polgáraink biztonságát. Ezt tesszük!” – jelentette ki.
Megerősítette ugyanakkor, hogy az Olt megyei Deveșelu településen elhelyezett rakétapajzs kizárólag védelmi célokat szolgál, nem lehet támadásra felhasználni. „Ismétlem, Románia biztonságos ország” – szögezte le Klaus Iohannis.
Stoltenberg: Románia nincs egyedül
Románia nincs egyedül, a NATO-csapatok jelenléte üzenetet küld az észak-atlanti szövetség egységéről – nyilatkozta pénteken Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu légi bázison tett látogatása alkalmával.
Stoltenberg rámutatott, a mintegy ezer amerikai katona Romániába érkezése a traszatlanti egységről és az Egyesült Államoknak az Európa védelme melletti elkötelezettségéről árulkodik.
A Fekete-tenger térsége stratégiai jelentőségű a NATO számára – nyomatékosította a főtitkár a Klaus Iohannis államfővel közösen tartott sajtótájékoztatón.
Mint mondta, a NATO nyitott a politikai megoldásra Oroszországgal az ukrajnai válság kapcsán, de nem fog engedményeket tenni olyan kulcsfontosságú elvek tekintetében, mint az egyes nemzetek joga saját útjának megválasztásához, vagy a NATO ahhoz való joga, hogy megvédje szövetségeseit. „Nincsenek első- és másodrangú tagok. Csak NATO-tagok vannak” – fogalmazott.
