Kizárták a Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselőházi frakciójából Dumitru Coarnă képviselőt, aki a múlt héten Diana Şoşoacă szenátorral, illetve Mihai Lasca és Francisc Tobă volt AUR-os honatyákkal együtt látogatást tett Oroszország bukaresti nagykövetségén. A hírt Alfred Simonis, a PSD képviselőházi frakcióvezetője jelentette be hétfőn.
"Tájékoztatom a képviselőházat, hogy Dumitru Coarnă képviselő úr mától nem tagja a PSD alsóházi frakciójának, a továbbiakban független törvényhozóként fog tevékenykedni" - mondta Simonis. Coarnă kizárását a PSD Călăraşi megyei szervezete indítványozta, amelyhez a képviselő tartozott. A PSD országos állandó bizottsága jóváhagyta az indítványt. Marcel Ciolacu, a párt elnöke úgy nyilatkozott a párt központi székházában, hogy Coarnă 'átlépett egy tiltóvonalat', amikor párbeszédet indítványozott egy szuverén államot megtámadó ország képviseletével. "Semmi keresnivalója nem volt egy PSD-tagnak az orosz nagykövetségen" - fogalmazott Ciolacu. Hozzátette, személyesen nem beszélt a kizárt képviselővel, de nem lát elfogadható érvet arra, hogy a jelenlegi körülmények között valaki Oroszország külképviseletére látogasson.
Coarnă kizáárásának előzménye, hogy Diana Şoşoacă Iovanovici volt AUR-os független szenátor csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette: szerdán három másik kollégájával, Dumitru Coarnă szociáldemokrata képviselővel, illetve Mihai Lasca és Francisc Tobă volt AUR-os honatyákkal együtt találkozott Valerij Kuzmin bukaresti orosz nagykövettel. A meghallgatáson az ország "semlegességéről" biztosították a nagykövetet, abban az értelemben, hogy "Románia nem vesz részt a két hadviselő állam, az Orosz Föderáció és Ukrajna közötti háborúban". Şoşoacă szerint azt is javasolták, hogy "a háborús felek Romániában mint semleges területen folytassanak béketárgyalásokat".
