A 125! Én színházam, én Váradom című évadzáró előadással és díjátadó gálával búcsúztatta 125. évadát a nagyváradi Szigligeti Színház vasárnap délután. A jubileumi szezon záróeseménye nemcsak az elmúlt hónapok legemlékezetesebb pillanatait idézte fel, hanem alkalmat adott arra is, hogy a társulat, a szakmai zsűri, a közönség és a színház önkéntesei elismerjék az évad kiemelkedő teljesítményeit.
Az előadás után elsőként a színház fiatal önkénteseit, a Szöcskéket köszöntötték, és ők is díjazták kedvenc színészeiket.
A 2016-ban elhunyt színművész emlékét őrző Varga Vilmos-emlékdíjat Varga Vilmos özvegye, Kiss Törék Ildikó és fiuk, Varga Zsombor alapította. A díj átadásakor Kiss Törék Ildikó felidézte, hogy „egy fiatal színésznőre emlékszem, aki őszinte színpadi jelenlétével és érzékenységével már akkor magával ragadott, és ezt a mai napig megőrizte” – és bejelentette, hogy a díjat Fodor Réka színművésznő kapta.

Fotó: Borbély Tibor
A színház hagyományosan aranybérlettel jutalmazza egyik leghűségesebb nézőjét, aki a következő évad valamennyi bemutatójára szóló bérletet kap. Ezt követően a háttérben dolgozó munkatársakat ismerték el. Az irodalmi titkárok – Fazakas Márta, Fekete Enikő és Kádár Erika – munkáját külön díjjal jutalmazták, míg a Nosz Botond Kulissza-díjat Tentea Katalin súgó vehette át. A színház művészeti személyzete által odaítélt, 35 év alatti alkotóknak szóló Földes Kati-díjat Kocsis Anna kapta. A vándorkisplasztikát a tavalyi díjazott, Nagy László Zsolt adta át neki.
A Lilliput Társulat idei nívódíjasairól Asbóth Anikó, a Magyar Bábművészek Szövetségének elnöke döntött. A női nívódíjat Németi Emese kapta, aki az Esti csillag és a Szent Miklós csodái előadásokban „karakterformáló képességét csillogtatta meg”. A férfi nívódíjat Hanyecz Debelka Róbert vehette át, aki ugyanebben a két produkcióban számos szerepben bizonyította sokoldalúságát.

Fotó: Borbély Tibor
A Nagyvárad Táncegyüttes művészeit Ertl Péter, a Nemzeti Táncszínház igazgatója értékelte. A kortárs nívódíjat Barkóczi Réka kapta a Boldogságkeresők című előadásban alakított Róza szerepéért. Méltatásában Ertl Péter kiemelte, hogy a művész „egy nagyon összetett karakter kettősségét” jelenítette meg hitelesen. A néptánc nívódíjat Krupár Luca érdemelte ki a Rada szerepében nyújtott alakításáért, amelyben „az autentikus néptánc és a táncszínházi karakterformálás egyaránt fantasztikusan teljesült”.
Az est során átadták a legtöbbet játszó művész díját is. Az évadban összesen 150 előadásban fellépő Szatmári Noémi tehetségéért és szorgalmáért részesült az elismerésben.
A Szigligeti Társulat nívódíjairól Naszlady Éva rendező, Csoma Judit Jászai Mari-díjas színművész és Kemenes Henriette, az Újvárad vezető szerkesztője alkotta zsűri döntött. Naszlady Éva szerint a társulat „elsöprő sokoldalúságról tett tanúbizonyságot, csodálatos művészi színvonalon”. A zsűri különdíját Szabó Eduárd kapta a Szegény Dzsoni és Árnika előadásban nyújtott sokrétű alakításaiért.
A nívódíjak tekintetében ezúttal nem tettek különbséget legjobb fő- és mellékszerep kategóriák között, hanem mind a férfi, mind a női színészek közül választottak két-két díjazottat. A nívódíjat az idén a férfiak között Dimény Levente és Sebestyén Hunor vehette át. A női nívódíjat Kocsis Anna elsősorban a Cseresznyéskert Dunyasa szerepében nyújtott alakításáért, míg Tasnádi-Sáhy Noémi a Leenane szépe és a Cseresznyéskert előadásaiban nyújtott teljesítményéért kapta.

Fotó: Borbély Tibor
A közönség szavazatai alapján az évad kedvence is Kocsis Anna lett. Több mint ötszáz néző adta le voksát arra a művészre, akinek a legszívesebben tapsolt az évad során.
Az est utolsó elismerése a Szigligeti Színház életműdíjának átadása volt. Az elismerést id. Kovács Levente rendező, egyetemi tanár, a marosvásárhelyi színházi élet meghatározó alakja vehette át. Laudációjában Hajdu Géza úgy fogalmazott:
Hozzátette, hogy az életműdíjas „generációkat indított útnak”, és olyan alkotó, aki számára „a színház nem csupán szakma, hanem erkölcsi vállalás”.

Fotó: Borbély Tibor
A méltatás felidézte, hogy id. Kovács Levente évtizedek óta meghatározó alakja az erdélyi és az egyetemes magyar színházi életnek. Nagyváradon mintegy tizennégy előadást rendezett, tanítványai pedig szerte a Kárpát-medencében viszik tovább azt a szellemiséget, amelyet tőle kaptak. A 85 éves művész ma is aktív alkotóként dolgozik, miközben színházi tanulmányai és könyvei is rendszeresen megjelennek. A jubileumi évad és a díjátadó a Szöcskék és Kovács Péter Kovax közös éneklésével zárult.

