A Bihar megyei Vaskohon (Vașcău) élő házaspár ellen a Nagyváradi Ítélőtábla melletti Ügyészség emelt vádat, mivel „megakadályozták három kiskorú gyermekük hozzáférését a kötelező közoktatáshoz”.
A Nagyváradi Ítélőtábla melletti Ügyészség pénteki közleménye szerint a vádirat 2026. június 22-én készült el. A két szülőt fejenként háromrendbeli, a kötelező általános oktatáshoz való hozzáférés megakadályozásának bűncselekményével vádolják – írja az Ebihoreanul.
A vád szerint a szülők 2019. november 15-én kivették 2011-ben született legidősebb lányukat az általános iskolából, majd egy olyan otthonoktatási rendszerbe íratták be, amelyet a román jog nem ismer el.
A 2015-ben született második lányuknak az 5. életéve betöltése után, a 2020–2021-es tanévtől kötelező óvodai nevelésben kellett volna részt vennie, ám egyetlen oktatási intézménybe sem íratták be. A 2018-ban született legkisebb fiú esetében pedig a kötelező óvodai nevelés a 2023–2024-es tanévben kezdődött volna, szintén ötéves korától, de őt sem vetették fel egyetlen tanintézménybe se.
az ügyészség kérésére a belényesi bíróság mindhárom kiskorú számára külön ügygondnok ügyvédet rendelt ki, hogy képviseljék érdekeiket az eljárás során. Az ügygondnokok egyenként 821 lej összegű tiszteletdíját az Igazságügyi Minisztérium fedezi. A házaspár pere a Belényesi Bíróságon kezdődik.
Nem ez az első hasonló ügy Bihar megyében
Amint arról az Ebihoreanul beszámolt, 2024 májusában a Nagyváradi Ítélőtábla jogerősen négy hónap szabadságvesztésre ítélt – a büntetés végrehajtását két évre felfüggesztve –, valamint közösségi munkára kötelezett egy barátkai (Bratca) házaspárt, akik kivették gyermekeiket az iskolából.
A szülők azt állították, hogy amerikai keresztény akadémiákra íratták be őket, ezek az intézmények azonban csupán az otthonoktatáshoz nyújtottak útmutatást.
– áll a Nagyváradi Ítélőtábla ítéletének indokolásában.
Két másik nagyváradi házaspár enyhébb büntetésben részesült. Első fokon a Nagyváradi Bíróság fejenként öt hónap szabadságvesztésre ítélte őket, a büntetés végrehajtását azonban elhalasztotta. A Nagyváradi Ítélőtábla később jogerősen megváltoztatta az ítéletet, mellőzte a szabadságvesztést, és valamennyi szülőt figyelmeztetésben részesítette.

