Otthonoktatás miatt emeltek vádat egy Bihar megyei házaspár ellen
Otthonoktatás miatt emeltek vádat egy Bihar megyei házaspár ellen

Fotó: Olti Angyalka

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben

A nyomozók szerint három gyermeküket tartották távol az iskolától a szülők.

A Bihar megyei Vaskohon (Vașcău) élő házaspár ellen a Nagyváradi Ítélőtábla melletti Ügyészség emelt vádat, mivel „megakadályozták három kiskorú gyermekük hozzáférését a kötelező közoktatáshoz”.

A nyomozók szerint a szülők nem engedték iskolába járni gyermekeiket, hanem az otthonoktatást (homeschooling) választották, amelyet a román jog jelenleg nem ismer el.

A Nagyváradi Ítélőtábla melletti Ügyészség pénteki közleménye szerint a vádirat 2026. június 22-én készült el. A két szülőt fejenként háromrendbeli, a kötelező általános oktatáshoz való hozzáférés megakadályozásának bűncselekményével vádolják – írja az Ebihoreanul.

A vád szerint a szülők 2019. november 15-én kivették 2011-ben született legidősebb lányukat az általános iskolából, majd egy olyan otthonoktatási rendszerbe íratták be, amelyet a román jog nem ismer el.

A nyomozók szerint a család a másik két gyermekével is hasonlóan járt el.

A 2015-ben született második lányuknak az 5. életéve betöltése után, a 2020–2021-es tanévtől kötelező óvodai nevelésben kellett volna részt vennie, ám egyetlen oktatási intézménybe sem íratták be. A 2018-ban született legkisebb fiú esetében pedig a kötelező óvodai nevelés a 2023–2024-es tanévben kezdődött volna, szintén ötéves korától, de őt sem vetették fel egyetlen tanintézménybe se.

Mivel a szülők vádlottként, a gyermekek pedig sértettként szerepelnek az ügyben,

az ügyészség kérésére a belényesi bíróság mindhárom kiskorú számára külön ügygondnok ügyvédet rendelt ki, hogy képviseljék érdekeiket az eljárás során. Az ügygondnokok egyenként 821 lej összegű tiszteletdíját az Igazságügyi Minisztérium fedezi. A házaspár pere a Belényesi Bíróságon kezdődik.

Nem ez az első hasonló ügy Bihar megyében

Amint arról az Ebihoreanul beszámolt, 2024 májusában a Nagyváradi Ítélőtábla jogerősen négy hónap szabadságvesztésre ítélt – a büntetés végrehajtását két évre felfüggesztve –, valamint közösségi munkára kötelezett egy barátkai (Bratca) házaspárt, akik kivették gyermekeiket az iskolából.

A szülők azt állították, hogy amerikai keresztény akadémiákra íratták be őket, ezek az intézmények azonban csupán az otthonoktatáshoz nyújtottak útmutatást.

Idézet
„Nyilvánvaló, hogy ezeknek a gyermekeknek nincs jövőjük, ha az életük nem változik meg sürgősen oly módon, hogy újra egy elismert iskolába íratják őket, ahol szakképzett pedagógusoktól tanulhatnak, és kortársaikkal is kapcsolatot teremthetnek”

– áll a Nagyváradi Ítélőtábla ítéletének indokolásában.

Két másik nagyváradi házaspár enyhébb büntetésben részesült. Első fokon a Nagyváradi Bíróság fejenként öt hónap szabadságvesztésre ítélte őket, a büntetés végrehajtását azonban elhalasztotta. A Nagyváradi Ítélőtábla később jogerősen megváltoztatta az ítéletet, mellőzte a szabadságvesztést, és valamennyi szülőt figyelmeztetésben részesítette.

Megosztás FacebookonKüldés Facebook MessengerenKüldés WhatsApponKüldés Emailben