Gyakorlatilag teljesen elkészült Bihar község elkerülő útja. Az elmúlt napokban az utolsó útburkolati jeleket festették fel és a zajvédő falat szerelték – közölte szerkesztőségünkkel még a múlt héten az útépítést felügyelő Bihar Megyei Tanács. Hozzátették: ha minden a tervek szerint fog haladni, akkor novemberben át is adják a forgalomnak az 5,6 kilométer hosszú elkerülő utat, melynek mentén kerékpárút is épül.
Az új út várhatóan megkönnyíti majd a forgalmat Nagyváradról Margitta és Szatmárnémeti irányába, csökkenteni fogja a balesetek számát a 19-es országúton, és mérsékeli a légszennyezést Bihar községben.
Coborzan Adrian, Bihar község alpolgármestere érdeklődésünkre kedden elmondta: őt arról tájékoztatták, hogy az elkerülő utat már ezen a héten átadják a forgalomnak, ugyanis gyakorlatilag minden elkészült.
– fogalmazott az elöljáró.

Bihar : hamarosan megnyílik az új út.
Fotó: Facebook/Oradea
Véleménye szerint azok a teherautók, amelyek amúgy is csak áthajtanának a községen, tehát nem Biharra kell érkezzenek, az elkerülő utat fogják használni, csakúgy, mint azok az autósok, akik Margitta felé akarnak tovább menni, mert így sokkal hamarabb elérik úti céljukat. Az alpolgármester szerint talán a kiskereskedőknek nem fog jót tenni ez a változás – a virágüzleteknek, palacsintázóknak talán csökkenni fog a forgalmuk,
– fogalmazott.

Archív felvételek
Fotó: cjbihor.ro
Tájékoztatás az elkerülő útvonalról
Korábban Traian Bulzan, az Országos Közúti Infrastruktúra-kezelő Társaság (CNAIR) nagyváradi útügyi körzetének a vezetője szerkesztőségünknek azt nyilatkozta, hogy miután megnyitják a forgalom előtt az elkerülő utat, a CNAIR tájékoztató táblát fog kihelyezni a főút mentén arról, hogy egy alternatív útvonal létesült, de a községen áthaladó főútról nem fogják kitiltani a kamionokat. Mindazonáltal számítani lehet arra, hogy a teherautók maguktól is rá fognak térni az elterülő útra, hiszen sokkal könnyebben tudnak majd haladni ott, mint a községen keresztül, ahol több közlekedési lámpánál is meg kell állni.
Egyébként ugyanebbe a projektbe tartozik a Hegyközpályit a bihari elkerülő úttal összekötő út is. Ezen a 3,1 kilométer hosszú szakaszon már az utolsó aszfaltréteget öntik, vagyis itt is jól haladnak a munkálatok, de mégsem annyira, mint az elkerülő útnál. Ez a magyarázata annak, hogy a pályi összekötő utat nem az elkerülő úttal egyszerre nyitják meg, hanem később, de még ebben az évben – tudtuk meg szintén a Bihar Megyei Tanácstól.
A két út építését 2023 októberének végén kezdték el, a kivitelező a Dumexim és a Consorzio Stabile EBG Group cégekből álló társulás. A szerződés értéke 66.363.616 lej áfával együtt. A projekt kivitelezési időtartama 18 hónap. A két új út építését a Bihar Megyei Tanács költségvetéséből és európai uniós forrásokból finanszírozzák, a 2021–2027-es Regionális Operatív Program keretében. A bihari elkerülő út a hetedik ilyen típusú, amelyet a Bihar Megyei Tanács építtetett.
Bihar előtt
2024-ben a másik hat körgyűrűt már megnyitottak a forgalom előtt:
- Szentandrásnál;
- Szentmártonnál (Felixfürdő);
- Nagyürögdnél (Nojorid);
- Élesdnél;
- Belényesnél;
- Fugyivásárhelynél.







