A Bihar Megyei Tanács közleménye szerint a munkálatok több mint 90 százalékával már elkészültek. A külső homlokzatot felújították, az állványokat régebben leszerelték. Az épületen belül végeztek a térszerkezeti átalakításokkal és a festéssel, jelenleg a padlózatot fektetik le, és a mosdóhelyiségeket alakítják ki. Következik még, hogy restaurálják a második emeleti lépcsőfordulóban található freskót.

Fotó: Bihar Megyei Tanács
Amellett, hogy az elmúlt hónapokban megerősítették statikai szempontból az ingatlant, illetve építészeti szempontból látványosabbá tették, hőszigetelési beavatkozásokat is végeztek, valamint megújulóenergia-felhasználási megoldásokat alkalmaztak, melyek eredményeképpen jelentősen csökkenni fognak a közüzemi költségek. Hamarosan versenytárgyalást hirdetnek majd a szükséges bútorok és informatikai eszközöknek a beszerzésére.
Mint korábban beszámoltunk róla, a renoválás 2022 augusztusában kezdődött, a kivitelező a Drum Asfalt, Constructorul Sălard és Drumuri Bihor cégek alkotta konzorcium.
A beruházás értéke bruttó 48 millió lej, a finanszírozást a megye költségvetéséből és európai uniós pénzforrásokból biztosítják, a 2021-2027 közötti Északnyugati Regionális Programon keresztül.
Az ingatlanban a korszerűsítés után az alagsorban a gépészeti és egyéb műszaki berendezések kapnak helyet és egy hőközpont, saját hőszivattyúkkal. A földszinten, az első és második emeleten irodák lesznek. Ugyanakkor a földszinten egy ügyfélfogadó helyiséget, a második emeleten pedig egy dísztermet alakítanak ki. Két felvonót is beépítenek, melyekkel egészen a manzárdig lehet majd eljutni.

Fotó: Bihar Megyei Tanács
A Fő utca 35. szám alatti, eklektikus stílusú műemléképületet ifj. Rimanóczy Kálmán tervezte az irgalmasrend felkérésére, erre utal az a hatalmas falfestmény, mely látható a főlépcsőház plafonján. Az építkezés 1899-ben kezdődött és 1900-ban már át is adták az ingatlant, melyet a mizeriek az Osztrák–Magyar Monarchia pénzügyminisztériumának adtak bérbe, s a bérleti díjból működtették a pénzügyi palota melletti kórházukat. A kommunista rendszerben ezeket az épületeket is államosították, és a volt pénzügyi palotában járóbeteg-ellátót rendeztek be. A rendszerváltás utáni hosszas ingatlan-visszaszolgáltatási perben a római katolikus egyház eredetileg visszakapta mind a volt kórház, mind a volt pénzügyi palota épületét, ez utóbbit azonban a román állam gyakorlatilag visszaállamosította, és így az jelenleg a Bihar Megyei Tanács tulajdonát képezi. A tulajdonjogi per évei alatt a volt pénzügyi palota használaton kívül állt, ami miatt súlyos állagromlás következett be.

Fotó: Bihar Megyei Tanács
A tervek szerint a Bihar Megyei Tanács az idén fogja áthelyezni a tevékenységét az épületbe, illetve néhány alárendelt intézmény is átköltözik, akárcsak azok az egyesületek, melyekben részvényes az önkormányzat. Így tulajdonképpen közigazgatási palota lesz az ingatlanból, melynek főbejárata, akárcsak eddig, a Fő utcára néz majd.

Fotó: Bihar Megyei Tanács